Wtorek, 21 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5930
Wtorek, 21 maja 2024

Forum sędziów

Właściwość prokuratora w wykonawczym po zmianach

iskaw
04.09.2012 21:57:06

A to teraz troche z innej beczki. W sprawch przekazanych nam na podst. art.3 kkw , którego proka zawiadamiamy wokandą o posiedzeniu np. w przedmiocie zamiany grzywny na zastępczą karę , w szczególności, że w przesyłanych materiałach do wykonania standardowo mamy wyrok Sądu ale nie mamy kto formulował akt oskarżenia i ew. któremu przesłac odpis orzeczenia?

[ Dodano: Wto Wrz 04, 2012 10:01 pm ]
A to teraz troche z innej beczki. W sprawch przekazanych nam na podst. art.3 kkw , którego proka zawiadamiamy wokandą o posiedzeniu np. w przedmiocie zamiany grzywny na zastępczą karę , w szczególności, że w przesyłanych materiałach do wykonania standardowo mamy wyrok Sądu ale nie mamy kto formułował akt oskarżenia i ew. któremu przesłać odpis orzeczenia?
Postępowanie wykonawcze jest odrębnym na tyle, ze np. pełnomocnictwo do obrony musi być tez na ten etap odrębnie, więc jesli w KKW mowa prokurator to znaczy właściwy wg. właściwości miejscowej Sądu ? nasi niechętnie chcą podejmować tu decyzje za kolegów z innej jednostki i odsyłają odpis albo slą tamtym ksero zostawiajac im decyzjęo zażaleniu.chyba jest tu luka

censor
04.09.2012 22:40:01

Wysyłamy wokandę do właściwej dla nas terytorialnie jednostki prokuratury. I tak pies z kulawa nogą nie przychodzi, to reguła (przepraszam PT prokuratorów, chyba to oczywiste, że ta powszechnie funkcjonująca żartobliwa figura retoryczna nie zostanie odebrana jako realne porównanie). Natomiast jeśli się nam zdarzy wydać postanowienie w sprawie, w której oskarżała inna niż "nasza" jednostka prokuratury, to wysyłamy postanowienie tej innej jednostce. Analogicznie postępujemy w postępowaniu wykonawczym dotyczącym spraw karnych skarbowych: wysyłamy postanowienia właściwemu finansowemu organowi który prowadził postępowanie przygotowawcze a następnie oskarżał.

iskaw
06.09.2012 00:35:08

"censor" napisał:

Wysyłamy wokandę do właściwej dla nas terytorialnie jednostki prokuratury. I tak pies z kulawa nogą nie przychodzi, to reguła (przepraszam PT prokuratorów, chyba to oczywiste, że ta powszechnie funkcjonująca żartobliwa figura retoryczna nie zostanie odebrana jako realne porównanie). Natomiast jeśli się nam zdarzy wydać postanowienie w sprawie, w której oskarżała inna niż "nasza" jednostka prokuratury, to wysyłamy postanowienie tej innej jednostce. Analogicznie postępujemy w postępowaniu wykonawczym dotyczącym spraw karnych skarbowych: wysyłamy postanowienia właściwemu finansowemu organowi który prowadził postępowanie przygotowawcze a następnie oskarżał.

Ok. Ale co ze sprawami gdzie nie wiem nawet kto był oskarżycielem.

censor
06.09.2012 07:09:12

"iskaw" napisał:

co ze sprawami gdzie nie wiem nawet kto był oskarżycielem
Jeżeli mamy wątpliwości, dzwonimy do sądu, który wydawał wyrok (o ile sami nie mamy akt), i pytamy, kto oskarżał.

Alicja
06.09.2012 08:17:40

U nas jest taka praktyka, że w wykonawczym wszystko wysyłamy naszej prokuraturze

suzana22
06.09.2012 08:41:41

"Alicja" napisał:

U nas jest taka praktyka, że w wykonawczym wszystko wysyłamy naszej prokuraturze


Robię tak samo. Obowiązuje zasada jednolitości Prokuratury. Tak mnie na studiach uczono i chyba nic się w tym względzie nie zmieniło.

censor
06.09.2012 08:47:00

"suzana22" napisał:

U nas jest taka praktyka, że w wykonawczym wszystko wysyłamy naszej prokuraturze
Robię tak samo. Obowiązuje zasada jednolitości Prokuratury. Tak mnie na studiach uczono i chyba nic się w tym względzie nie zmieniło.No to konsekwentnie: czy w postępowaniu rozpoznawczym, niezależnie od tego, która jednostka prokuratury oskarża, też wysyłasz wokandę jedynie do właściwej dla Was terytorialnie jednostki prokuratury rejonowej?

romanoza
06.09.2012 08:58:39

"censor" napisał:

No to konsekwentnie: czy w postępowaniu rozpoznawczym, niezależnie od tego, która jednostka prokuratury oskarża, też wysyłasz wokandę jedynie do właściwej dla Was terytorialnie jednostki prokuratury rejonowej?
No właśnie, czy przy takim zawiadomieniu dałoby się skutecznie wywieść zarzut, że nie zawiadomiono oskarżyciela Moim zdaniem nie.

censor
06.09.2012 09:17:13

Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, bo jest ono hipotetyczne, a u nas w postępowaniu rozpoznawczym, jeżeli oskarża jednostka prokuratury inna niż „nasza”, zawsze wysyła się wokandę również do tej innej jednostki (no chyba żeby na wokandzie nie było w ogóle spraw z „naszej” jednostki, to „naszym” w ogóle nie wysyłamy, bo po co). Rzadko bywa tak, że ktoś z tej innej jednostki przyjeżdża; najczęściej jest tak, że ta inna jednostka przysyła „naszej” akta podręczne i prokurator z „naszej” jednostki daną sprawę obstawia, jak mówi, w ramach pomocy prawnej. W taki więc oto sposób realizuje się u nas zasada jednolitości organizacyjno-ustrojowej prokuratury.

Alicja
06.09.2012 09:32:29

"censor" napisał:

czy w postępowaniu rozpoznawczym, niezależnie od tego, która jednostka prokuratury oskarża, też wysyłasz wokandę jedynie do właściwej dla Was terytorialnie jednostki prokuratury rejonowej?


Tak, bo nasza prokuratura otrzymuje całą wokandę, ale osobne zawiadomienie wysyłamy prokuraturze, która oskarża, a która przekazuje swoje akta naszym prokuratorom, którzy tę wokandę u nas mają Rzadko się zdarza, aby prokurator z innej jednostki przyjeżdżał do naszego sądu w swojej sprawie i oskarżał, no chyba że nasi są wyłączeni, bo .... wprawdzie rzadko, ale czasem się tak zdarza

censor
06.09.2012 09:47:57

U nas przyjmuje się, że "nasza" terytorialnie prokuratura nie ma obowiązku zawiadamiania innej, jeśli sprawa z tej innej trafia do nas na wokandę. W takim wypadku, jeśli nikt by z tej innej nie przyjechał (bo by nie wiedzieli o sprawie na wokandzie), sprawa pozostałaby nieobsadzona, "spadłaby" z wokandy, a pretensje sąd mógłby mieć jedynie sam do siebie.

suzana22
06.09.2012 10:23:28

"censor" napisał:

U nas przyjmuje się, że "nasza" terytorialnie prokuratura nie ma obowiązku zawiadamiania innej,


A tak na marginesie: którą prokuraturę zawiadamiacie o t. rozprawy w sprawie z wniosku skazanego o wyrok łączny, gdy w karcie karnej jest kilka wyroków z całego kraju?

Graffi
06.09.2012 10:28:09

"suzana22" napisał:

U nas przyjmuje się, że "nasza" terytorialnie prokuratura nie ma obowiązku zawiadamiania innej,


A tak na marginesie: którą prokuraturę zawiadamiacie o t. rozprawy w sprawie z wniosku skazanego o wyrok łączny, gdy w karcie karnej jest kilka wyroków z całego kraju?

własną - to jest nowa sprawa, nie sprawa którejkolwiek z oskarżających prokuratur z kraju

censor
06.09.2012 10:30:22

Jak Graffi.

suzana22
06.09.2012 11:56:28

"Graffi" napisał:

U nas przyjmuje się, że "nasza" terytorialnie prokuratura nie ma obowiązku zawiadamiania innej,


A tak na marginesie: którą prokuraturę zawiadamiacie o t. rozprawy w sprawie z wniosku skazanego o wyrok łączny, gdy w karcie karnej jest kilka wyroków z całego kraju?

własną - to jest nowa sprawa, nie sprawa którejkolwiek z oskarżających prokuratur z kraju

Sorry za off, ale pociągnę temat; a co robicie, jak wam wasza nie przyjdzie na rozprawę, bo się nie poczuwa do obowiązku, bo w żadnym ze skazań nie byli autorem aktu oskarżenia?

censor
06.09.2012 12:03:11

Nie miałem takiego przypadku: ani takiego, żeby w żadnej ze spraw nie oskarżali, ani takiego, żeby nie przyszli.

Graffi
06.09.2012 12:20:32

ja raz miałem taką próbę, skończyło się na wymianie telefonów na linii Prezes - Prokurator Rejonowy i przyszli

Alicja
06.09.2012 13:40:45

"suzana22" napisał:

A tak na marginesie: którą prokuraturę zawiadamiacie o t. rozprawy w sprawie z wniosku skazanego o wyrok łączny, gdy w karcie karnej jest kilka wyroków z całego kraju?


U nas zawiadamiamy tylko naszą :D

Ama
06.09.2012 13:42:20

"Alicja" napisał:

A tak na marginesie: którą prokuraturę zawiadamiacie o t. rozprawy w sprawie z wniosku skazanego o wyrok łączny, gdy w karcie karnej jest kilka wyroków z całego kraju?


U nas zawiadamiamy tylko naszą :D
u nas też ... oczywiście ... a ktoś miał jakieś wątpliwości

ps. nasza przychodzi ... na wszystko

iskaw
06.09.2012 15:09:24

"suzana22" napisał:

U nas jest taka praktyka, że w wykonawczym wszystko wysyłamy naszej prokuraturze


Robię tak samo. Obowiązuje zasada jednolitości Prokuratury. Tak mnie na studiach uczono i chyba nic się w tym względzie nie zmieniło.

Mnie głównie chodzi o wykonawcze i to te przesyłane w trybie art.3kkw,nie jest to doregulowane

xvart
06.09.2012 20:14:53

ja zawiadamiam tylko swoją prokuraturę. O ile dobrze pamiętam to u nich albo z ustawy o prok. albo z ich regulaminu wynika zasada jednolitości organizacyjnej prokuratury - czyli prok miejscowy już sobie zawiadamia i doręcza temu prokowi, który oskarżał.
Dlatego odpisy postanowień też doręczam tylko swoim prokom. Dogadaliśmy się, że nie będą nam przychodzić na posiedzenia wykonawcze, bo to była straszna strata czasu jak trzeba było jeszcze w proktokole zapisać stanowisko proka.

kowboj
06.09.2012 22:32:13

Trzymamy się tej zasady, o której pisze Alicja - swój sąd, swoja prokuratura. Problem powstaje tylko ta, gdzie w jednym wydziale oskarżają dwie prokuratury - ale niech oni to wtedy rozsupłają.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.