Niedziela, 23 czerwca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5963
Niedziela, 23 czerwca 2024

Forum sędziów

O zaliczeniu przy wyroku łącznym

romanoza
26.02.2008 10:51:54

Mam taką sytuację: jest wyrok łączny obejmujący trzy skazania, dwa na karę ograniczenia wolności i jedno na karę pozbawienia wolności, kara łączna pozbawienia wolności na podstawie art. 87 kk. Okazuje się, że część jednaj z kar ograniczenia wolności skazany odpracował a w wyroku łącznym kary połączone są w całości, bez skrócenia wymiaru kary ograniczenia wolności. W związku z tym stanem faktycznym mam dwa pytania: czy orzekając karę łączną sąd powinien uwzględnić odpracowanie części kary i zamiast np. cztery miesiące kary ograniczenia wolności napisać trzy miesiące? Pomysł ten niezbyt mi się podoba, bo przecież nawet odbycie kary w całości nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu kary łącznej. Drugie pytanie: zaliczyć okres odbytej kary ograniczenia wolności trzeba, ale na jakiej podstawie? Powołać 577 kpk i 87 kk? Bo jakoś inna podstawa mi nie pasuje

efa
27.02.2008 17:47:21

"romanoza" napisał:

mam dwa pytania: czy orzekając karę łączną sąd powinien uwzględnić odpracowanie części kary i zamiast np. cztery miesiące kary ograniczenia wolności napisać trzy miesiące?


również moim zdaniem ten pomysł należałoby odrzucić, właśnie z powodów przez Ciebie prezentowanych

"romanoza" napisał:

Drugie pytanie: zaliczyć okres odbytej kary ograniczenia wolności trzeba, ale na jakiej podstawie? Powołać 577 kpk i 87 kk? Bo jakoś inna podstawa mi nie pasuje


moim zdaniem właśnie tak, przy czym robi to Sąd, który orzekał - jedyne, co mnie tutaj zaczęło zastanawiać (co nie oznacza, że się nad tym zastanowiłam ) to kwestia art. 64 kkw

romanoza
27.02.2008 22:03:01

Ja 64 kkw nie mieszałbym, bo to nie ten etap orzekania, mam już gotowy wyrok łączny i w obu ograniczeniach zastępcze. Natomiast z innej beczki. Według prezesa Postulskiego po upływie okresu, na który orzeczono kow powinno się albo wydać orzeczenie w trybie art. 64 albo orzec zastępczą, trochę przymykamy oko, ale ostatecznie raczej tak robimy. A jeszcze z innej beczki. Dzisiaj wpadły mi w ręce akta wo, wyrok SO, w aktach postanowienie SO: odwołać rozłożenie grzywny na raty, wniosku o umorzenie grzywny nie uwzględnić, zamienić grzywnę na prace społecznie użyteczne. Refleksja. Praca sekcji wykonawczej w SO nie różni się zupełnie niczym od pracy sekcji w SR. Wzywają do uiszczenia grzywny w terminie 30 dni, wzywają do stawiennictwa w ZK, nakazują doprowadzenie, zawieszają postępowanie i zarządzają list gończy, rozkładają na raty, odraczają grzywnę, odraczają kpw, zarządzają w trybie 75 par. 1 i 2 kk, itd itp. Nie robią absolutnie nic nadto, co robimy my, w SR. Jedyna różnica polega na tym, że zażalenia od ich postanowień rozpoznaje SA.

efa
27.02.2008 22:33:21

"romanoza" napisał:

Praca sekcji wykonawczej w SO nie różni się zupełnie niczym od pracy sekcji w SR. (...) Nie robią absolutnie nic nadto, co robimy my, w SR. Jedyna różnica polega na tym, że zażalenia od ich postanowień rozpoznaje SA.


jest jeszcze jedna różnica, która mnie najbardziej boli

ale zgadzam się - kropka w kropkę ta sama robota

romanoza
27.02.2008 23:07:00

"efa" napisał:

Praca sekcji wykonawczej w SO nie różni się zupełnie niczym od pracy sekcji w SR. (...) Nie robią absolutnie nic nadto, co robimy my, w SR. Jedyna różnica polega na tym, że zażalenia od ich postanowień rozpoznaje SA.


jest jeszcze jedna różnica, która mnie najbardziej boli

ale zgadzam się - kropka w kropkę ta sama robota
Ale z całą pewnością nie chodzi Ci o różnice w wynagrodzeniu

m35
29.02.2008 00:47:03

Do romanoza: uważam, że łączymy KOW w pełnym wymiarze z zastosowaniem przelicznika z art. 87 kk. A kwestia odbycia części tej kary, to tak jak przy k.p.w., zaliczamy na poczet nowej kary łacznej, też przy przyjęciu tego przelicznika, czyli np. 1 mies ogr. woln. to 15 dni kary pozb. woln.

romanoza
29.02.2008 10:21:28

"m35" napisał:

Do romanoza: uważam, że łączymy KOW w pełnym wymiarze z zastosowaniem przelicznika z art. 87 kk. A kwestia odbycia części tej kary, to tak jak przy k.p.w., zaliczamy na poczet nowej kary łacznej, też przy przyjęciu tego przelicznika, czyli np. 1 mies ogr. woln. to 15 dni kary pozb. woln.

No to mamy zbieżne poglądy, wychodzi zatem na to, że tak powinno się robić

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.