Niedziela 28 listopada 2021 Wydanie nr 5025

Karne procedura

Dyscyplinowanie małoletniego świadka

deencz napisał w dniu 23.04.2008 o godzinie 12:37:36 :

Świadek, który ma 16-17 lat, nie stawia się na rozprawy. Zrobiłem w ten sposób, że za pośrednictwem Policji posłałem 2 wezwania tj. jedno dla świadka, a drugie dla rodziców (im z pouczeniem, że jeżeli nie zapewnią stawiennictwa syna na rozprawie, to mogą być ukarani karą pieniężną). Wszystko wskazuje na to, że w tej rodzinie rodzice nie mają większego wpływu na pociechę, więc możliwe, że znów się nie pojawi. Co wtedy? Czy można doprowadzać małoletniego świadka przez Policję? Czy są jakieś inne możliwości?

justice napisał w dniu 23.04.2008 o godzinie 14:28:31 :

przepisy o karach porządkowych nie różnicują świadków według wieku; wyjściem jest więc doprowadzenie (art.285§3 kpk), nawet bez uprzedniego stosowania kary pieniężnej z §1, która może być stosowana (ale wobec niepracujących nieletnich raczej bez sensu); zdarzyło mi się doprowadzać świadków w tym wieku, a za konwojem z te pędy lecieli do sądu rodzice, którzy jeszcze dostawali opieprz za dotychczasowe zachowanie; większy problem to mniejsze dzieci, których z domu nie wypuszcza rodzic.

Dred napisał w dniu 23.04.2008 o godzinie 18:30:49 :

Ja stosowałem te same metody ;-) wzywałem rodzica do stawienia się z małoletnim pod rygorem nałożenia kary porządkowej + wzywałem małoletniego albo doprowadzałem małoletniego przez policję, wszystko w zależności od sytuacji.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.